Zgodnie z wytycznymi Funduszy Europejskich, Każdy projekt finansowy z środków unijnych musi spełniać zasady równości szans, niedyskryminacji oraz zapewniać dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Zasady te obowiązują w różnych perspektywach finansowych, w tym m.in. dla projektów realizowanych w latach 2021-2027. Nasze szkolenie pomoże Ci zrealizować te cele i uniknąć formalnych problemów!
Nasze szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z kluczowymi zasadami równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, oraz ich wdrażaniem w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Szkolenie skierowane jest do osób zaangażowanych w przygotowywanie i realizację projektów unijnych oraz przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego.
Zasady horyzontalne w projektach unijnych. Odniesienie się do Programów Funduszy Europejskich m.in. dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Równość kobiet i mężczyzn: Ramy prawne na świecie. Równość płci w ramach prawnych Unii Europejskiej. Podstawy prawne równości szans kobiet i mężczyzn w Polsce. Karta Praw Podstawowych UE jako fundament równości w projektach unijnych. Równość szans – znaczenie i zastosowanie. Polityka równości płci (Gender Mainstreaming). Bariery równości kobiet i mężczyzn.
Ramy prawne i regulacje dotyczące równości szans. Wdrażanie zasad równości w projektach. Praktyczne aspekty zasady równości i dostępności w projektach unijnych. Dyskryminacja – definicja i przeciwdziałanie. Rodzaje barier i ich przezwyciężanie. Niedyskryminacja w praktyce – równościowy i włączający język. Polityka Spójności UE w kontekście równości szans.
Zrozumienie kluczowych zasad równości i niedyskryminacji w kontekście funduszy unijnych. Poznanie praktycznych metod wdrażania zasad równości w projektach. Umiejętność identyfikacji i eliminacji barier dyskryminacyjnych. Zrozumienie kluczowych elementów podczas opracowywania wniosków o dofinansowanie zgodnie z zasadami równościowymi.