Aktualności

Na dachu bez zabezpieczenia - PIP

     WIELKOPOLSKIE. Bez środków chroniących przed upadkiem z wysokości, bez kasków ochronnych, bez poręczy ochronnych na podestach rusztowania pracownicy jednego z wielkopolskich zakładów budowlanych montowali pokrycie dachowe na budynku gospodarczym. Inspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu nakazał wstrzymanie eksploatacji rusztowania, wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej oraz zabezpieczenie płyt eternitowych ze zdjętego dachu w sposób uniemożliwiający przedostawanie się włókien azbestowych do gruntu.

Inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu przeprowadził kontrolę przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach budowlanych prowadzonych przy budynku gospodarczym o wymiarach 50m x30m w miejscowości  S. Pracownicy  jednego z wielkopolskich zakładów budowlanych montowali pokrycie dachowe z  elementów blachodachówki. Inspektor stwierdził, że pracodawca podczas wykonywania prac nie zapewnił pracownikom środków chroniących przed upadkiem z wysokości oraz kasków ochronnych dla pracowników wykonujących prace na wysokości. Ponadto nie zabezpieczono poręczami ochronnymi podestów roboczych na rusztowaniu rurowym typu ”Klin” służącym do przemieszczania płyt blachodachówki na więźbę budynku.

Inspektor ustalił również, że za budynkiem stodoły w sadzie składowane są płyty eternitowe ze zdemontowanego dachu. Nie zabezpieczono ich w sposób uniemożliwiający przedostawanie się włókien azbestowych do gruntu.

W wyniku przeprowadzonej kontroli inspektor pracy wydał m.in. decyzje nakazujące: skierowanie do innych prac pracowników wykonującego prace na wysokości przy montażu łat dachowych - do czasu zabezpieczenia ich w środki ochrony przed upadkiem z wysokości, wstrzymanie eksploatacji rusztowania do czasu zapewnienia szczelnego pomostu roboczego zabezpieczonego przed przesunięciem, wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej chroniące głowę, zabezpieczenie płyt eternitowych w sposób uniemożliwiający przedostawanie się włókien azbestowych do gruntu.

 

źródło: http://www.pip.gov.pl/html/pl/lupa/13/13000121.phpPowrót do aktualności
Minęło 41 godzin od ostatniej rejestracji Ilość dodanych szkoleń:
0
Ilość użytkowników:
0


www.grupaformat.pl